O MAGNETECH   >   Použití magnetů


Trvalé magnety mají mnoho způsobů využití v různých oborech. Niže uvedený přehled uvádí jen několik příkladů:


Magnetické držáky a upínací prvky

Držáky se vyrábí pro průmyslové použití, do kanceláří, dílen, obchodů, domácností apod.
Jsou vyrobeny zkvalitní magntických materiálů, ocele, případně duralu s povrchovou úpravou barevný lak, pozink, lesklý chrom.
Speciální uspořádání magnetického obvodu zajišťuje maximální využití magnetické energie.
S přídržnou sílou 30 až 400 N podle druhu a velikosti.
Zvláštní kategorii tvoří svařovací držáky - praktická pomůcka při svařování, šroubování nebo nýtování konstrukcí v různých úhlech. Mají robustní provedení, některé typy s ergonomickým držadlem.
Nabízíme výrobu speciálních magnetických držáků a upínacích systémů na zakázku.


Separace kovových příměsí

Magnetické separátory jsou obecně zařízení pro oddělení feromagnetického, zpravidla ocelového podílu z určité směsi. Může se jednat o směsi pevných složek, kapaliny i plynné medium (vzduch). Použití separátorů je velmi široké od důlního a těžebního průmyslu, přes zpracovatelský průmysl, potravinářství, chemii, plastikářství, výrobu léčiv až po zemědělské provozy. Samostatnou kapitolu tvoří separátory při recyklaci odpadu a získávání druhotných surovin.
  • Separátory jsou schopny vytřídí vše od šroubováků, hřebíků až po mikroskopické úlomky kovu.
  • Odstupňované tepelné třídy podle požadovaných provozních teplot (100oC - 120oC - 140oC - 250oC)
  • Dodávky od jednotlivých dílů (magnetických vložek) až po kompletní sestavy separátorů.

Hlavní druhy separátorů:

Roštový separátor
Separátor se skládá z několika paralelních řad magnetických tyčí, rozmístěných střídavě nad sebou tak, aby se případná kovová příměs musela při obtékání dostat do těsné blízkosti magnetické tyče a tak se na nich přichytila.. Tyče jsou zapouzdřeny v tenkostěnné nemagnetické trubce. Po vytažení tyčí z pouzdra (mimo potrubí) kovové příměsi samy odpadnou (funkce samočištění) Dodáváme i samostatné tyče pro výrobu separátorů zákazníkem.

Magnetický filtr
Magnetický filtr se hojně používá pro filtraci jemných feromagnetických příměsí v olejích, mazacích a chladicích kapalinách, v hydraulilických systémech apod. Filtr má tvar nádoby s přívodní a odvodní trubkou. K víku nádoby je připevněn svazek magnetických tyčí, kolem nichž proudí čištěné medium.

Magnetický buben
Druh rotačního separátoru se samočistící schopností. Je vyroben z nemagnetického pláště, uvnitř kterého je umístěna magnetická vložka ve tvaru půlměsíce. Feromagnetická příměs je přitažena k povrchu otáčejícího se bubnu a uvolněna až v místě, kde je bezpečně oddělena od vyčištěného media (sypkého materiálu nebo granulátu).

Magnetický válec
Používá se pro separaci kovových feromagnetických částic, umisťuje se jako přední válec pásového dopravníku. Tento samočistící, vysoce produktivní separátor dokáže odseparovat náhodně přimísené ocelové předměty a vyčistit dopravovaný materiál . Výhodou jsou i nízké pořizovací náklady.


Sbírání špon, šroubků, ...

Každý zná situaci, kdy potřebný šroubek při montáži zapadl do nepřístupného prostoru nebo je ztracen na nepřehledné podlaze. Nebo je potřeba vysát jemné kovové piliny či špony, na které nestačí klasický vysavač.

Plošný magnetický smetáček
Sbírá ocelové piliny, špony, hřebíky, šrouby, vruty, matky a jiné drobné předměty do vzdálenost 5 až 8 cm. Po vysátí se předměty snadno uvolní na požadovaném místě přitažením rukojeti a čistý smetáček je připraven k další práci.
Smetáček se nikdy neunaví ani neopotřebuje, jeho magnetická síla nikdy nezeslábne.

Magnetický tyčový sběrač
Je vhodný pro sběr ocelových drobných předmětů a nečistot ve špatně přístupných místech, úzkých štěrbinách apod.
Vysunutím držadla se tyč očistí od kovových předmětů. Po opětovném zasunutí je smetáček opět připraven k činnosti.


Magnety do forem (vysokoteplotní magnety)

Ve slévárenství a ve výrobě plastů je často potřeba přichytit menší díly forem pomocí magnetu. Vzhledem k vysokým pracovním teplotám není možné použít "klasické" magnety feritové, ani magnety FeNdB. Existují však dva druhy magnetů, vhodných pro tyto aplikace.
Jedná se o magnety SmCo a Alnico. Většinou se používají v ocelových pouzdrech (viz Magnetické držáky a upínací prvky) pro zvýšení magnetické síly i mechanické ochrany.


Kancelářské magnety

Uplatnění trvalých magnetů v kancelářích všeho druhu je mnohostranné - od klasických feritových magnetů přes přídržné magnety s barevnou plastovou krytkou až po různobarevné pruhy a symboly a nápisy z pružné magnetické fólie.
Magnety s největší přídržnou silou udrží na nástěnce i sešit běžné tloušťky.


Magnetické těsnění

Magnetické těsnící profily slouží pro těsnění sprchových koutů a zástěn, shrnovacích a posuvných dveří, skříní a bytových stěn, chladniček, mrazniček aj.
Jsou tvořeny magnetickou pryží (magnetickým práškem s elastoplastickým pojivem) přípandě v kombinaci s jiným pružným plastem.


Tiskařské válce a desky

Magnetické válce a desky se používají téměř ve všech tiskařských technologiích. Slouží pro snadné uchycení tiskové matrice a její rychlou výměnu. Tělo tiskařského válce resp. desky obsahuje množství velmi silných magnetů, které k sobě přitáhnou ocelovou matrici. Přesná pozice matrice na válci je zajištěna adjustačními kolíky nebo drážkami na těle válce nebo desky. Odpadne používání lepidel, pásků, svěráků a jiných upevňovacích nástrojů.KDE NÁS NAJDETE?

ABC MAGNET s.r.o.
Areál Big box, hala B10
Ve Žlíbku 1800
193 00  PRAHA 9 - Horní Počernice