Druhy magnetů
Pryžové magnety
Požadavky praxe vedly k vytvoření magnetického materiálu, který je pružný a ohebný. Je pro něj zaveden název magnetická pryž (magnetic rubber). Vyrábí se z jemného přášku magneticky tvrdého materiálu, pojeného elastoplastickým pojivem. Výsledek připomíná tvrdou pryž hnědé barvy.
více informacíPlastomagnety
Úvod Trvalé magnety se vyrábějí buď klasickým odléváním kovů nebo sintrováním - "keramickou" technologií. Oba způsoby však mají svá omezení zejména co se týče tvarové složitosti výrobku a dosažené rozměrové přesnosti.
více informacíFerity
Základní charakteristika Feritové magnety jsou vůbec nejrozšířenější skupinou magnetů. Jejich celosvětová spotřeba dosahuje ročně cca 300 000 tun a nadále mírně stoupá.
více informacíMagnety Alnico
Slitinové magnety na bázi Al-Ni a Al-Ni-Co patří mezi typy materiálů s dlouholetou tradicí. Přestože se prudce rozvíjí odvětví výroby progresivních typů magnetů na bázi vzácných zemin, zaujímají slitinové magnety stále významnou pozici na trhu.
více informacíSamariové magnety (SmCo)
Chemickou bázi tvoří prvky samarium a kobalt v poměru SmCo5 nebo Sm2Co17. Vyrábějí se spékáním (sintrováním) velmi jemně rozemletých substancí.Magnety mají velkou vnitřní energii a tudíž také velkou přídržnou sílu při malých rozměrech na rozdíl od klasických feritových magnetů.
více informacíNeodymové magnety (FeNdB)
Permanentní magnety na bázi FeNdB (někdy též neodymové magnety) se základním chemickým vzorcem Nd2Fe14B obsahují vedle hlavního prvku vzácných zemin neodym (Nd) také dysprosium (Dy), případně praseodym (Pr).
více informací